Oje Lekesi Çıkarmanın Yolları

Oje kullanmadan önce evde bulunup bulunmadığına bakmamız gereken ilk şey asetondur. Evde aseton yoksa, oje sürerken kolayca oraya buraya bulaşarak bizi zora sokacak oje lekelerini çıkarmanın yollarını aramakla zaman kaybetmeyin. Evde bulunan malzemelerden yararlanarak oje lekelerini çıkarmak mümkün.

0 211

Asetonun yokluğunda evde bulunan doğal malzemeler, oje lekelerinden kurtulmanızı sağlayabilir. Bunun için aşağıdaki önerilere göz atın.

Kolonya ve Limonla Oje Çıkarma

Ojenizi tırnaklarınızın üzerine taşacak kadar derinlikte içi kolonya dolu bir kapta ıslatarak işe başlayın. Kolonya için yaklaşık 3-4 dakika içinde bekletmeniz ojenizin yumuşamasını sağlayacak. Ardından bir bez ya da pamuğa birkaç damla limon damlatarak tırnaklarınızdaki ojeyi ovarak çıkarabilirsiniz. 

Diş Macununu Ojeyi Çıkarabilir

Tırnaklarınızdaki ojeyi asetonsuz çıkarmak zorunda kalırsanız diş macunu kullanmak işe yarayabilir. Tırnağınızın üzerine diş macunundan bir parça sürüp bir pamuk yardımıyla ovalayarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Oje çok kurumuş ise her diş macunu istediğiniz sonucu vermeyi başaramayabilir. 

Elma Sirkesi ve Limon Kullanın

Her evde bulunabilecek elma sirkesine birkaç damla limon sıkarak pamuk ya da bir beze emdirip tırnağınızın üzerinde bekletin. 3-4 dakika içinde ojenizin yumuşaması sağlanacak ve daha yumuşak bir hale gelen oje lekelerini ovarak çıkarmanız mümkün olacaktır. 

Ojeniz Kıyafetlerinize Döküldüyse

Kıyafetlerinize dökülen oje lekeleri sizi endişelendirmesin. Oje lekelerini çıkarmanın yolu doğru malzemeleri kullanmanın yanı sıra biraz da sabır gerektirir. 

Oje henüz kurumamışsa öncelikle kıyafetinizin üzerindeki ojeyi çok daha büyük bir alana dağılmadan kağıt havlu yardımıyla emdirerek yüzeyindeki ojeyi almayı denemekle başlayın. Oje lekesi kurumuş ise öncelikle biraz kazıyarak lekenin azalmasını sağlayabilirsiniz. Kıyafetlerden oje lekesini çıkarmada ispirto ya da saç spreyi oldukça etkilidir. Beyaz ve leke tutan kıyafetler için kuru temizleme çok daha iyi bir çözüm olacaktır. Ancak acil bir durum söz konusu olduğunda koyu kıyafetleriniz için saç spreyi iş görebilir. Saç spreyini oje lekesine sıkın ve ojenin yumuşamasını bekleyin. Birkaç dakika bekledikten sonra kağıt havlu ile oje lekesinin emilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemleri tekrarlayarak leke çıkıncaya kadar vazgeçmeyin. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.